Επάνω σε μία πλαγιά ανάμεσα στη φύση και αποτελώντας το ένατο ψηλότερο χωριό της Κύπρου, στα 1100 μ. από την επιφάνεια της θάλασσας, βρίσκεται το χωριό Αγρίδια της Πιτσιλιάς.
Η γραφικότητα που το διακατέχει είναι εντυπωσιακή καθώς επισκεπτόμενος τα Αγρίδια θα αντιληφθείς άμεσα την παραδοσιακή νότα που επικρατεί στο χωριό με τα ελικοειδή στενά δρομάκια του, τα παλιά παραδοσιακά του σπίτια καθώς και τις δεκάδες κληματαριές και πολύχρωμες γλάστρες που το κοσμούν.
Στο χωριό καλλιεργούνται διάφορα φρουτόδεντρα και λαχανικά ενώ στις πλαγιές του, υπάρχουν δεκάδες αμπέλια και αμυγδαλιές, οι οποίες όταν είναι ανθισμένες αποτελούν μία ονειρική εικόνα.
Όσον αφορά τον πληθυσμό των Αγριδιών, σήμερα το χωριό αριθμεί τους 80 κατοίκους.
Από πού πήρε το όνομά του το χωριό;
Για την ονομασία του χωριού, υπάρχουν δύο παραδόσεις. Η μία αναφέρεται στη Μεγάλη Κυπριακή Εγκυκλοπαίδεια και στη σημασιολογία της λέξης «αγρίδια» που μεταφράζεται ως «κτήματα» και η άλλη, συνδέει το χωριό με τα άφθονα άγρια γίδια (αγρινά) που υπήρχαν στην περιοχή.
Στο χωριό υπάρχει το μικρό ξωκλήσι που ξεχωρίζει μονάχο του σ’ ένα καταπράσινο λόφο καθώς και μία εκκλησία στο κέντρο του χωριού. Και οι δύο είναι αφιερωμένες στον Προφήτη Ηλία.
Το Κοινοτικό Συμβούλιο του χωριού απαρτίζεται από πέντε πρόσωπα που εκλέγηκαν κατά τις Κοινοτικές Εκλογές του 2024.
Πρόεδρος εξελέγη ο Aνδρέας Ευγενίου και Αναπληρωτής Πρόεδρος ο Κυριάκος Χριστοφόρου.
Νίκος Σολωμού, Ανδρέας Καμπουρίδης και Μιχάλης Βαλανίδης είναι τα τρία μέλη του συμβουλίου.
Στοιχεία επικοινωνίας ΕΔΩ
Μία εφ’ όλης της ύλης συνέντευξη παραχώρησε ο Πρόεδρος του Κοινοτικού Συμβουλίου Αγριδιών, Ανδρέας Ευγενίου, στο Pitsilia Daily.
Επάνω σε μία πλαγιά ανάμεσα στη φύση και αποτελώντας το 9ο ψηλότερο χωριό της Κύπρου, στα 1100 μ. από την επιφάνεια της θάλασσας, βρίσκεται το χωριό Αγρίδια της Πιτσιλιάς. Εκεί συναντήσαμε τον Κοινοτάρχη, κύριο Ανδρέα Ευγενίου ο οποίος μας πρόσφερε μία όμορφη και πολύ ενδιαφέρον ξενάγηση στο χωριό.
Ανάμεσα σε άλλα, είδαμε και ενημερωθήκαμε για τα διάφορα έργα που πραγματοποιήθηκαν τα τελευταία χρόνια στην κοινότητα με την πρωτοβουλία του Κοινοτικού Συμβουλίου.
Το Αστεροσκοπείο Τροόδους και τα επόμενα εν εξέλιξη έργα που αναμένεται να υλοποιηθούν.
Σε ένα κλίμα συγκίνησης και υπερηφάνειας! Τη μνήμη των Ηρώων τους, που έπεσαν μαχόμενοι κατά την τουρκική εισβολή του 1974,
Το καλοκαίρι έφτασε και η Κοινότητα Αγριδιών είναι έτοιμη να υποδεχθεί και φέτος τους επισκέπτες της για μια αξέχαστη μουσική
«Ιούλιος 1974… Ιούλιος 2024». 50 χρόνια Μνήμης, Χρέους, Τιμής!… Με αυτή τη λεζάντα, ο Σύνδεσμος Αγριδιωτών «Ο Προφήτης Ηλίας», προσκαλεί
Πλήθος κόσμου βρέθηκε στα εγκαίνεια του Αστεροσκοπείου Τρόοδους για να γιορτάσει αυτό το μεγάλο γεγονός, το οποίο αναμένεται να φέρει
Κυριακή 26 Μαΐου να είστε όλοι εκεί… Τα Επιμορφωτικά Κέντρα Λεμεσού του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας και ο Σύνδεσμος
Πλήθος κόσμου βρέθηκε εκεί για να γιορτάσει αυτό το σημαντικό γεγονός… Τελέστηκαν χθες στα Αγρίδια τα εγκαίνια του Αστεροσκοπείου Τροόδους
Να είστε όλοι εκεί… Το Κοινοτικό Συμβούλιο Αγριδιών ως Εταίρος του έργου με τίτλο: Aστροπαρατήρηση και Φυσικό Περιβάλλον – Εναλλακτικό
Μετά τις 09 Ιουνίου 2024 το Κοινοτικό Συμβούλιο θα καθαρίσει χωρίς άλλη ειδοποίηση… Το Κοινοτικό Συμβούλιο Αγριδιών, καλεί όλους τους
Η κοινότητα Αγριδιών σας περιμένει την Κυριακή και τη Δευτέρα του Πάσχα… Το Πάσχα πλησιάζει και τα Αγρίδια σας περιμένουν
Όλες οι οδηγίες αναλυτικά: Το Κοινοτικό Συμβούλιο Αγριδιών δέχεται προσφορές για ενοικίαση του Κτιρίου του Κοινοτικού Συμβουλίου Αγριδιών. (Πάρκο Παιδιού
Ο Πάτερ Χρίστος Βασιλείου, ιερέας του χωριού, μας μίλησε για το παλιό εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία που κατεδαφίστηκε για να φτιαχτεί η μεγάλη εκκλησία που υπάρχει σήμερα στο χωριό.
Όπως μας εξήγησε, χωριανοί, κατάφεραν τότε να διασώσουν και να διαφυλάξουν παλιά εκκλησιαστικά κειμήλια που υπήρχαν στο εκκλησάκι αυτό τα οποία, μάλιστα, κατά τον κατεδαφισμό, κινδύνεψαν να καούν μαζί με άλλα αντικείμενα που αφαιρέθηκαν από το εκκλησάκι.
Ανάμεσα σε αυτά που διασώθηκαν, εικόνες που χρονολογούνται προ 16ου αιώνα καθώς και το εικονοστάσι το οποίο ξεχωρίζει για τον σχεδιασμό του.
Όλα τους, τοποθετήθηκαν μέσα σε βιτρίνες, στον επάνω όροφο της νέας εκκλησίας του Προφήτη Ηλία και αποτελούν το Εκκλησιαστικό Μουσείο του χωριού, στο οποίο προστέθηκαν και άλλα εκκλησιαστικά κειμήλια.
Πρόεδρος, Μιχάλης Βαλανίδης - 99679993
Πλατεία Χωριού Αγρίδια - 97614651
Πρόεδρος: Κώστας Τζιακούρης - 99437295