Νότια της βουνοκορφής της Παπούτσας και σε υψόμετρο 680 μέτρων, βρίσκεται κτισμένο το μικρό χωριό Άγιος Παύλος της επαρχίας Λεμεσού.
Ένα χωριό που φημίζεται για την παραγωγή του παραδοσιακού ποτού της Κουμανταρίας.
Κρατώντας ακόμη την παράδοση, επισκεπτόμενος κανείς το χωριό, μπορεί να απολαύσει την παλιά αρχιτεκτονική με τα γραφικά σπιτάκια που «στολίζουν» την περιοχή. Σε συνδυασμό με τα μικρά, στενά δρομάκια ο επισκέπτης μεταφέρεται στα παλιά χρόνια της Κύπρου
Στο κέντρου του χωριού δεσπόζει η εκκλησία του Αποστόλου Παύλου, η οποία είναι κτίσμα του 17ου-18ου αιώνα. Πόλος έλξης για το χωριό, αποτελεί και το Μονοπάτι Μελέτης της Φύσης, «Στα χνάρια του Αποστόλου Παύλου». Πρόκειται για ένα πρόσφατο μονοπάτι που δημιουργήθηκε για να προσφέρει στους επισκέπτες του μία μοναδική εμπειρία ανάμεσα στο πράσινο!
Όσον αφορά την καλλιέργεια, οι κάτοικοι του χωριού δραστηριοποιούνται σε εύφορα εδάφη, κατά μήκος κυρίως των κοιλάδων, οπωροφόρα δένδρα και λαχανικά. Οι σημαντικότερες, όμως, καλλιέργειες είναι οι καρυδιές, τα αμπέλια, οι ελιές και οι χαρουπιές.
Σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, του 2011, οι κάτοικοι του Αγίου Παύλου ήταν 135.
Από πού πήρε το όνομά του το χωριό;
Σύμφωνα με την παράδοση, ότι το 45 μ.Χ. ο Απόστολος Παύλος μαζί με τον Απόστολο Βαρνάβα και τον Απόστολο Μάρκο πραγματοποίησαν την πρώτη περιοδεία τους στην Κύπρο για τη διάδοση του Χριστιανισμού.
Όταν έφτασαν στο χωριό, η ιστορία αναφέρει ότι, αφού πρώτα θεράπευσαν μια τυφλή κοπέλα που συνάντησαν στον ποταμό, ο Άγιος Παύλος βοήθησε, στη συνέχεια, στο να κτιστούν σπίτια και να δημιουργηθεί έκτοτε το χωριό. Από το γεγονός αυτό το χωριό πήρε το όνομα του Αγίου
Η συνδρομή του Συνδέσμου Αποδήμων Αγίου Παύλου είναι γνωστή στην κοινότητα.
Το συμβούλιο του συνδέσμου αποτελείται από συνολικά επτά άτομα που εκλέγηκαν μετά από καθορισμένες εκλογές.
Πρόεδρος εξελέγη η Eλένη Παντελή και Αντιπρόεδρος η Μαρία Παπαδοπούλου.
Η Τροοδία Θεοδώρου εκτελεί χρέη γραμματέα και η Νικολέττα Παπαδοπούλου χρέη ταμία.
Κωνσταντίνος Αντωνίου, Μάριος Ευαγγέλου και Ανδρέας Χαραλάμπους είναι τα τρία μέλη του συμβουλίου.
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 99 439 011 ή περισσότερες πληροφορίες πατώντας ΕΔΩ.
Το πλέξιμο είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα. Το πλεκτό (ύφασμα που προκύπτει από το πλέξιμο) μπορεί να είναι επίπεδο ή κυλινδρικό, λείο ή ανάγλυφο, ίσιο ή με καμπύλες. Το πλέξιμο δημιουργεί πολλαπλές θηλιές νήματος που ονομάζονται πόντοι.
Όπως και με το πλέξιμο με βελόνες, το πλέξιμο με βελονάκι είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα και το πλεκτό που προκύπτει είναι ουσιαστικά ένας αριθμός συνεχόμενων σειρών από θηλιές που συνδέονται και μπλέκονται μεταξύ τους.
Η διαφορά είναι οτι εδώ οι θηλιές αυτές δημιουργούνται με το βελονάκι ή τσιγκελάκι και ο τρόπος που περνάει η μια θηλιά μέσα από την άλλη δημιουργεί ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από ό,τι το πλεκτό με βελόνες. Εάν δοκιμάσεις και τα δύο σύντομα θα μπορείς να ξεχωρίσεις τα πλεκτά που είναι φτιαγμένα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τι λες; ∆οκιμάζουμε.
Πλούσια προγράμματα με αύθονη διασκέδαση στα αγαπημένα χωριά της Πιτσιλιάς! Το καλοκαίρι έφτασε και οι διακοπές άρχισαν να αποτελούν πρώτιστη
Πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων για μικρούς και μεγάλους! Το 50ο Φεστιβάλ Άλωνας έρχεται και φέτος και είναι έτοιμο να ανοίξει τις
Σε ένα κλίμα συγκίνησης και υπερηφάνειας! Τη μνήμη των Ηρώων τους, που έπεσαν μαχόμενοι κατά την τουρκική εισβολή του 1974,
Τον καταδίωκαν οι Τούρκοι για μέρες… Πώς κατάφερε να επιζήσει και οι συγκλονιστικές στιγμές που έζησε εκείνα τα εννέα μερόνυχτα
Δόθηκαν και τα πιστοποιητικά στους συμμετέχων γεωργούς του προγράμματος. Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία χθες, Τρίτη, 16 Ιουλίου 2024, η παρουσίαση «Αγροδιατροφικής
Το καλοκαίρι έφτασε και η Κοινότητα Αγριδιών είναι έτοιμη να υποδεχθεί και φέτος τους επισκέπτες της για μια αξέχαστη μουσική
Ένα χωριό γνωστό για τα φουντούκια του χάρης το πλούσιο δάσος της. Όπως ανακοίνωσε ο Σύνδεσμος Αποδήμων Πλατανιστάσας, διοργανώνεται και
Όλες οι πληροφορίες για τις εκδηλώσεις που αναμένεται να ξεχωρίσουν και φέτος στην Κυπερούντα. Πλούσιο πρόγραμμα μέχρι και τα τέλη
«Ιούλιος 1974… Ιούλιος 2024». 50 χρόνια Μνήμης, Χρέους, Τιμής!… Με αυτή τη λεζάντα, ο Σύνδεσμος Αγριδιωτών «Ο Προφήτης Ηλίας», προσκαλεί
Τελέστηκε την Κυριακή, 7 Ιουλίου 2024 το Εθνικό Μνημόσυνο των Ηρώων της Κοινότητας Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς. Το μνημόσυνο των ηρώων,
Τι κι αν πρόκειται για ένα χωριό χωρίς πολλά αξιοθέατα και σημεία αναφοράς, ο Άγιος Παύλος της Πιτσιλιάς, φημίζεται για τον φυσικό του πλούτο κι αυτός αναδικνύεται ακόμη περισσότερο μέσα από το Μονοπάτι Μελέτης της Φύσης «Στα Αχνάρια του Αποστόλου Παύλου».
Πρόκειται για ένα σχετικά καινούριο μονοπάτι τα εγκαίνια του οποίου τελέστηκαν κατά το 2022 με τον Κοινοτάρχη του Αγίου Παύλου, Αχιλλέα Αντωνίου, να κάνει λόγο για μια μοναδική εμπειρία μέσα στο φυσικό περιβάλλον του χωριού!
Τo Pitsilia Daily επισκέφθηκε το μονοπάτι στο χωριό και διανύοντάς το σας το παρουσιάζουμε!