Το Καλό Χωριό Λεμεσού ανήκει στην γεωγραφική περιφέρεια της Πιτσιλιάς και είναι κτισμένο σε υψόμετρο, περίπου, 700 μέτρων.
Το χωριό είναι φημισμένο για την κουμανταρία που παράγει, εξού και το Μουσείο Κουμανταρίας που υπάρχει στην περιοχή, το οποίο προσφέρει στον κάθε επισκέπτη του την ιστορία και όλα όσα αξίζει να γνωρίζει γι’ αυτήν.
Αυτό που χαρακτηρίζει το Καλό Χωριό Λεμεσού, είναι η ησυχία και η ξεγνοιασιά που προσφέρει σε όποιον το επισκεφτεί.
Επίσης, επισκεπτόμενος το χωριό, μπορείς να απολαύσεις από κοντά και το Μουσείο του Ελιόμυλου, το πετρόκτιστο ξωκλήσι του Αγίου Γεωργίου καθώς και την εκκλησία της Αγίας Μαρίνας.
Αξίζει, επίσης, να αναφερθεί ότι το Δημοτικό Σχολείο Καλού Χωριού Λεμεσού, λειτούργησε το 1983 ως το πρώτο περιφερειακό δημοτικό σχολείο της Κύπρου. Ο μαθητικός του πληθυσμός αποτελείται από παιδιά των κοινοτήτων Καλού Χωριού, Λουβαρά, Ζωοπηγής, Αγίου Παύλου και Αγίου Κωνσταντίνου. Από το 2013 λειτουργεί και ως Προαιρετικό Ολοήμερο Σχολείο, καθώς επίσης και ως παράρτημα των Κρατικών Ινστιτούτων Επιμόρφωσης του Υ.Π.Π.Α.Ν. τα τελευταία χρόνια.
Η ιστορία αναφέρει πως το χωριό, κτίστηκε κατά το τέλος των ληστρικών επιδρομών των φυλών της Αιγύπτου στην Κύπρο, φυλές οι οποίες κατέστρεφαν χωριά.
Σύμφωνα με άλλες ιστορικές πηγές, οι πρώτοι κάτοικου του χωριού εγκαταστάθηκαν στην περιοχή κατά το 1865 και προέρχονταν από την Ορόγκου από την οποία έφυγαν λόγω της επιδημίας της χολέρας που είχε ξεσπάσει στο νησί.
Κατά την περίοδο της Φραγκοκρατίας, το Καλό Χωριό Λεμεσού ήταν μέρος της Μεγάλης Κουμανταρίας και αποτελούσε ένα από τα 14 χωριά της Κύπρου που παράγει το κρασί Κουμανταρία.
Σχετικά με το από πού πήρε το όνομά του το χωριό, υπάρχει η εκδοχή που αναφέρει ότι ένας ξένος, όταν επισκέφθηκε την περιοχή, ρώτησε μία γυναίκα πως ονομάζοταν το χωριό. Η γυναίκα, αυτή, σύμφωνα με την εκδοχή, ντρεπόταν να πει το πραγματικό όνομα του χωριού (Βιλλιρούθκια) και έτσι απάντησε «Πάντως εν Καλό Χωριό». Από την απάντηση αυτή έμεινε η ονομασία «Καλό Χωριό».
Το Κοινοτικό Συμβούλιο του χωριού απαρτίζεται από έξι πρόσωπα που εκλέγηκαν κατά τις Κοινοτικές Εκλογές του 2016.
Πρόεδρος εξελέγη ο Παναγιώτης Χρίστου
Γεώργιος Αντωνίου, Χριστόφορος Πίττας, Γεώργιος Αριστείδου, Γεώργιος Χριστοφόρου και Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου είναι τα πέντε μέλη του συμβουλίου.
Στοιχεία επικοινωνίας:
Διεύθυνση: Λεωφόρος Κουμανδαρίας 63, 4566 Καλό Χωριό Λεμεσού
Email: [email protected]
Τηλ: 25 542580 – Φαξ: 25 542797
Το πλέξιμο είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα. Το πλεκτό (ύφασμα που προκύπτει από το πλέξιμο) μπορεί να είναι επίπεδο ή κυλινδρικό, λείο ή ανάγλυφο, ίσιο ή με καμπύλες. Το πλέξιμο δημιουργεί πολλαπλές θηλιές νήματος που ονομάζονται πόντοι.
Όπως και με το πλέξιμο με βελόνες, το πλέξιμο με βελονάκι είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα και το πλεκτό που προκύπτει είναι ουσιαστικά ένας αριθμός συνεχόμενων σειρών από θηλιές που συνδέονται και μπλέκονται μεταξύ τους.
Η διαφορά είναι οτι εδώ οι θηλιές αυτές δημιουργούνται με το βελονάκι ή τσιγκελάκι και ο τρόπος που περνάει η μια θηλιά μέσα από την άλλη δημιουργεί ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από ό,τι το πλεκτό με βελόνες. Εάν δοκιμάσεις και τα δύο σύντομα θα μπορείς να ξεχωρίσεις τα πλεκτά που είναι φτιαγμένα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τι λες; ∆οκιμάζουμε.
Πλούσια προγράμματα με αύθονη διασκέδαση στα αγαπημένα χωριά της Πιτσιλιάς! Το καλοκαίρι έφτασε και οι διακοπές άρχισαν να αποτελούν πρώτιστη
Πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων για μικρούς και μεγάλους! Το 50ο Φεστιβάλ Άλωνας έρχεται και φέτος και είναι έτοιμο να ανοίξει τις
Σε ένα κλίμα συγκίνησης και υπερηφάνειας! Τη μνήμη των Ηρώων τους, που έπεσαν μαχόμενοι κατά την τουρκική εισβολή του 1974,
Τον καταδίωκαν οι Τούρκοι για μέρες… Πώς κατάφερε να επιζήσει και οι συγκλονιστικές στιγμές που έζησε εκείνα τα εννέα μερόνυχτα
Η Μεγάλη Εορτή της Αγίας Μαρίνας, έφερε και φέτος γλέντια και εκδηλώσεις στο Καλό Χωριό Λεμεσού. Με Εσπερινό, μουσική βραδιά
Δόθηκαν και τα πιστοποιητικά στους συμμετέχων γεωργούς του προγράμματος. Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία χθες, Τρίτη, 16 Ιουλίου 2024, η παρουσίαση «Αγροδιατροφικής
Το καλοκαίρι έφτασε και η Κοινότητα Αγριδιών είναι έτοιμη να υποδεχθεί και φέτος τους επισκέπτες της για μια αξέχαστη μουσική
Ένα χωριό γνωστό για τα φουντούκια του χάρης το πλούσιο δάσος της. Όπως ανακοίνωσε ο Σύνδεσμος Αποδήμων Πλατανιστάσας, διοργανώνεται και
Όλες οι πληροφορίες για τις εκδηλώσεις που αναμένεται να ξεχωρίσουν και φέτος στην Κυπερούντα. Πλούσιο πρόγραμμα μέχρι και τα τέλη
«Ιούλιος 1974… Ιούλιος 2024». 50 χρόνια Μνήμης, Χρέους, Τιμής!… Με αυτή τη λεζάντα, ο Σύνδεσμος Αγριδιωτών «Ο Προφήτης Ηλίας», προσκαλεί
Το πλέξιμο είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα. Το πλεκτό (ύφασμα που προκύπτει από το πλέξιμο) μπορεί να είναι επίπεδο ή κυλινδρικό, λείο ή ανάγλυφο, ίσιο ή με καμπύλες. Το πλέξιμο δημιουργεί πολλαπλές θηλιές νήματος που ονομάζονται πόντοι.
Όπως και με το πλέξιμο με βελόνες, το πλέξιμο με βελονάκι είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα και το πλεκτό που προκύπτει είναι ουσιαστικά ένας αριθμός συνεχόμενων σειρών από θηλιές που συνδέονται και μπλέκονται μεταξύ τους.
Η διαφορά είναι οτι εδώ οι θηλιές αυτές δημιουργούνται με το βελονάκι ή τσιγκελάκι και ο τρόπος που περνάει η μια θηλιά μέσα από την άλλη δημιουργεί ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από ό,τι το πλεκτό με βελόνες. Εάν δοκιμάσεις και τα δύο σύντομα θα μπορείς να ξεχωρίσεις τα πλεκτά που είναι φτιαγμένα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τι λες; ∆οκιμάζουμε.