Το όμορφο χωριό Επταγώνια ανήκει στην επαρχία Λεμεσού και στην γεωγραφική περιφέρεια της Πιτσιλιάς, ενώ βρίσκεται κτισμένο σε υψόμετρο, περίπου, 550 μέτρων.
Δέχεται μία μέση ετήσια βροχόπτωση γύρω στα 630 χιλιόμετρα ενώ σε ότι αφορά τη γεωργία, στο χωριό καλλιεργούνται κυρίως εσπεριδοειδή, ελιές, χαρουπιές και οινοποιήσιμες ποικιλίες σταφυλιών.
Σημεία αναφοράς στο χωριό, αποτελούν η εκκλησιά της Αγίας Μαρίνας, που είναι κτισμένη στις αρχές του 19ου αιώνα, το παρεκκλήσι του Αγίου Γεωργίου το οποίο κτίστηκε στις αρχές της δεκαετίας του 1950, το εξωκλήσι του Αγίου Νικολάου και το παρεκκλήσι του Αγίου Φωτίου, που κτίστηκε περίπου το 1950.
Η Επταγώνια περιλαμβάνεται στο Σχέδιο Ενιαίας Αγροτικής Ανάπτυξης της Πιτσιλιάς και έχει ωφεληθεί αρκετά από τη κατασκευή εγγειοβελτιωτικών έργων, τη βελτίωση και την ασφαλτόστρωση του δρόμου Επταγώνιας-Αρακαπά και τη κατασκευή τεσσάρων χωμάτινων υδατοδεξαμενών που με τη λειτουργία τους συνέβαλαν στην επέκταση των αρδευόμενων εκτάσεων της περιοχής του χωριού. Επίσης έχει επιλεγεί ως το κεντρικό χωριό για τη λειτουργία του περιφερειακού δημοτικού σχολείου με την ονομασία ‘’ Ιαματική’’ για τα χωριά Επταγώνια, Αρακαπάς, Διερώνα, Κελλάκι, Συκόπετρα, Πραστειό και Ακαπνού. Σήμερα στο περιφερειακό δημοτικό σχολείο φοιτούν περίπου παιδιά από όλα τα χωριά της περιοχής.
Σήμερα το χωριό αποτελείται από 350 περίπου κατοίκους που προτίμησαν να παραμείνουν στο χωριό τους παρά τις καθημερινές δυσκολίες που αντιμετωπίζουν.
Η ιστορία και το όνομα του χωριού;
Το χωριό Επταγώνια υπήρχε τουλάχιστον από την εποχή της Φραγκοκρατίας.
Σύμφωνα με ιστορικές πήγες αποτελούσε ένα από τα κτήματα των Ναϊτών Ιπποτών και μετά τη διάλυση του τάγματος περιήλθε στη κατοχή των Ιωαννιτών Ιπποτών που είχαν για έδρα τους το Κολόσσι. Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την ίδια περίοδο η Επταγώνια αποτελούσε ένα από τα χωριά της Μεγάλης Κομμανδερίας. Σε παλαιούς χάρτες είναι σημειωμένη ως «Astagonia».
Κατά μια εκδοχή, το χωριό οφείλει την ονομασία του (που είναι σύνθετη από τις λέξεις απτά και γωνία) στο γεγονός ότι η διαμόρφωση του εδάφους της περιοχής σχηματίζει πολλές γωνίες. Το αριθμητικό «επτά» σαν πρώτο συνθετικό σημαίνει επίταση (όπως επτάψυχος ).
Κατά την άλλη εκδοχή,το χωριό πήρε την ονομασία του από τις επτά γειτονιές που είχε παλιά το χωριό.
Το Κοινοτικό Συμβούλιο του χωριού απαρτίζεται από επτά πρόσωπα που εκλέγηκαν κατά τις Κοινοτικές Εκλογές του 2016.
Πρόεδρος εξελέγη ο Παναγιώτης Τσολάκης και Αναπληρωτής Πρόεδρος ο Μιχαλάκης Πάτσαλος.
Ανδρέας Χειμωνίδης, Χρίστος Μηνά, Χριστάκης Τσαγκάρης, Σωφρόνης Χειμωνίδης και Χριστάκης Παναγή είναι τα πέντε μέλη του συμβουλίου.
Στοιχεία επικοινωνίας ΕΔΩ
Το πλέξιμο είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα. Το πλεκτό (ύφασμα που προκύπτει από το πλέξιμο) μπορεί να είναι επίπεδο ή κυλινδρικό, λείο ή ανάγλυφο, ίσιο ή με καμπύλες. Το πλέξιμο δημιουργεί πολλαπλές θηλιές νήματος που ονομάζονται πόντοι.
Όπως και με το πλέξιμο με βελόνες, το πλέξιμο με βελονάκι είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα και το πλεκτό που προκύπτει είναι ουσιαστικά ένας αριθμός συνεχόμενων σειρών από θηλιές που συνδέονται και μπλέκονται μεταξύ τους.
Η διαφορά είναι οτι εδώ οι θηλιές αυτές δημιουργούνται με το βελονάκι ή τσιγκελάκι και ο τρόπος που περνάει η μια θηλιά μέσα από την άλλη δημιουργεί ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από ό,τι το πλεκτό με βελόνες. Εάν δοκιμάσεις και τα δύο σύντομα θα μπορείς να ξεχωρίσεις τα πλεκτά που είναι φτιαγμένα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τι λες; ∆οκιμάζουμε.
Πλούσια προγράμματα με αύθονη διασκέδαση στα αγαπημένα χωριά της Πιτσιλιάς! Το καλοκαίρι έφτασε και οι διακοπές άρχισαν να αποτελούν πρώτιστη
Εποχική χαμηλή πίεση και ασταθής αέρια μάζα επηρεάζουν την περιοχή. Σήμερα ο καιρός θα είναι αρχικά κυρίως αίθριος αλλά τις
Ένας Αύγουστος γεμάτος με πολιτιστικές εκδηλώσεις… Το Κοινοτικό Συμβούλιο Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς σε συνεργασία με όλα τα οργανωμένα σύνολα της
Εποχική χαμηλή πίεση και ασταθής αέρια μάζα επηρεάζουν την περιοχή. Σήμερα, αρχικά ο καιρός θα είναι κυρίως αίθριος, ωστόσο μετά
Η κοινότητα Κυπερούντας και όχι μόνο, έτοιμη να χορέψει στους ρυθμούς Μάκη Δημάκη! Το 45ο Φεστιβάλ Κυπερούντας πραγματοποιείται φέτος στην
Εποχική χαμηλή πίεση και θερμή αέρια μάζα επικρατούν στην περιοχή, ωστόσο σχετικά ασταθής αέρια μάζα αρχίζει να επηρεάζει πρόσκαιρα το
Το καλοκαίρι στον χωριό Άγιος Θεόδωρος, είναι αλλιώτικο! Ένα πλούσιο πρόγραμμα καλοκαιρινών εκδηλώσεων ανακοίνωσε το Σωματείο «Φίλοι Άγιου Θεόδωρου Πιτσιλιάς»
Πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων για μικρούς και μεγάλους! Το 50ο Φεστιβάλ Άλωνας έρχεται και φέτος και είναι έτοιμο να ανοίξει τις
Τους 40 βαθμούς Κελσίου στο εσωτερικό θα ξεπεράσει η θερμοκρασία την Τρίτη, σύμφωνα με κίτρινη προειδοποίηση που εξέδωσε το Τμήμα
Ο Σύνδεσμος Γυναικών Αρακπά, φρόντισε σε συνεργασία με το Κοινοτικό Συμβούλιο, να κεράσει όλο τον κόσμο. Τελέστηκε την Κυριακή, 21
Το πλέξιμο είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα. Το πλεκτό (ύφασμα που προκύπτει από το πλέξιμο) μπορεί να είναι επίπεδο ή κυλινδρικό, λείο ή ανάγλυφο, ίσιο ή με καμπύλες. Το πλέξιμο δημιουργεί πολλαπλές θηλιές νήματος που ονομάζονται πόντοι.
Όπως και με το πλέξιμο με βελόνες, το πλέξιμο με βελονάκι είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα και το πλεκτό που προκύπτει είναι ουσιαστικά ένας αριθμός συνεχόμενων σειρών από θηλιές που συνδέονται και μπλέκονται μεταξύ τους.
Η διαφορά είναι οτι εδώ οι θηλιές αυτές δημιουργούνται με το βελονάκι ή τσιγκελάκι και ο τρόπος που περνάει η μια θηλιά μέσα από την άλλη δημιουργεί ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από ό,τι το πλεκτό με βελόνες. Εάν δοκιμάσεις και τα δύο σύντομα θα μπορείς να ξεχωρίσεις τα πλεκτά που είναι φτιαγμένα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τι λες; ∆οκιμάζουμε.