Κτισμένο σε μια τραχιά πλαγιά στους πρόποδες της Παπούτσας και σε υψόμετρο 880 μέτρων, βρίσκεται το γραφικό χωριό του Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς που απέχει μόλις 3 χλμ από τον Αγρό, 37 χλμ από τη Λεμεσό και 60 χλμ από τη Λευκωσία.
Πολλοί, προφέρουν το χωριό και ως ο «Άγιος Ιωάννης του Αγρού» χάρης την τοποθεσία του.
Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του χωριού είναι ότι περικυκλώνεται από μία τεράστια έκταση με κερασιές, μηλιές και ροδακινιές. Επάνω στις πλαγιές των λόφων, βρίσκονται κτισμένα τα παραδοσιακά σπιτάκια του χωριού- το ένα δίπλα στο άλλο- που στο σύνολό τους αποτελούν μία ακόμη γραφική πλευρά για το χωριό.
Επισκεπτόμενος το χωριό, μπορείς να αντιληφθείς την παράδοση που το διακατέχει μιας και θα έρθεις αντιμέτωπος με τα στενά ανηφορικά δρομάκια, τις κεραμιδένιες στέγες των σπιτιών, τα γραφικά ανώγια γεμάτα με γλάστρες και λουλούδια καθώς και τους παραδοσιακούς αυλόγυρους.
Σήμερα το χωριό αριθμεί τους 350, περίπου, μόνιμους κατοίκους. Προστάτης του χωριού, είναι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ που εορτάζεται στις 6 Σεπτεμβρίου και 8 Νοεμβρίου με ένα μεγάλο πανηγύρι στο χωριό.
Ιδιαίτερο τουριστικό ενδιαφέρον αποτελεί για το χωριό η εκκλησία του Αγίου Ιωάννη του Λαμπαδιστή που ανακαινίσθηκε πρόσφατα καθώς επίσης και τα πολυάριθμα μονοπάτια της φύσης, η παλιά παραδοσιακή βρύση του χωριού και το νέο έργο εξωραϊσμού και υποδομής που έγινε με πρωτοβουλία του Συνδέσμου Αποδήμων και Φίλων της κοινότητας.
Η ιστορία του χωριού αρχίζει, περίπου, κατά τον 12ο αιώνα μ.χ. Σε μεσαιωνικούς χάρτες εμφανίζεται ένας γειτονικός μεσαιωνικός οικισμός με το όνομα «Αλωνάτζια» ο οποίος εξαφανίστηκε κατά τον 17ον αιώνα ενώ φαίνεται πως ο Άγιος Ιωάννης είναι ο διάδοχος του μεσαιωνικού αυτού οικισμού.
Αξίζει να αναφερθεί ότι, κατά το τέλος του 19ου με αρχές του 20ου αιώνα το χωριό ήταν ένα από τα μεγαλύτερα της περιοχής ενώ γύρω στον 17ον αιώνα κτίστηκε η εκκλησία του Αρχαγγέλου Μιχαήλ στην οποία μεταφέρθηκε η θαυματουργός εικόνα του Αρχαγγέλου, που ανευρέθηκε λίγα χρόνια πριν στα ερείπια ενός παλιού παρεκκλησιού στην τοποθεσία «Αλωνάτζια» της κοινότητας του Κάτω Μύλου. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το ξυλόγλυπτο εικονοστάσιο της Εκκλησίας που είναι του 17ου αιώνα.
Το χωριό πήρε το όνομά του από τον Άγιο Ιωάννη τον Λαμπαδιστή ο οποίος, σύμφωνα με την παράδοση, πέρασε και έμεινε για λίγο στο χωριό, σε χώρο όπου αργότερα κτίστηκε η ομώνυμη εκκλησία.
Το Κοινοτικό Συμβούλιο του χωριού απαρτίζεται από επτά πρόσωπα που εκλέγηκαν κατά τις Κοινοτικές Εκλογές του 2024.
Πρόεδρος εξελέγη ο Χριστάκης Τσαγγάρης και Αναπληρωτής Πρόεδρος ο Παναγιώτης Παλαμάς.
Ζωή Ευτυχίου, Παναγιώτης Καπνίσης, Γεώργιος Κορωνίδης, Δημήτρης Μαυρομμάτης και Σάββας Παναγιώτου είναι τα πέντε μέλη του συμβουλίου.
Χρέη γραμματέα, εκτελεί η Μυρούλα Ιωακείμ που ανήκει στο προσωπικό του Κοινοτικού Συμβουλίου.
Στοιχεία επικοινωνίας ΕΔΩ
Πλούσια προγράμματα με αύθονη διασκέδαση στα αγαπημένα χωριά της Πιτσιλιάς! Το καλοκαίρι έφτασε και οι διακοπές άρχισαν να αποτελούν πρώτιστη
Ένας Αύγουστος γεμάτος με πολιτιστικές εκδηλώσεις… Το Κοινοτικό Συμβούλιο Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς σε συνεργασία με όλα τα οργανωμένα σύνολα της
Πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων για μικρούς και μεγάλους! Το 50ο Φεστιβάλ Άλωνας έρχεται και φέτος και είναι έτοιμο να ανοίξει τις
Σε ένα κλίμα συγκίνησης και υπερηφάνειας! Τη μνήμη των Ηρώων τους, που έπεσαν μαχόμενοι κατά την τουρκική εισβολή του 1974,
Τον καταδίωκαν οι Τούρκοι για μέρες… Πώς κατάφερε να επιζήσει και οι συγκλονιστικές στιγμές που έζησε εκείνα τα εννέα μερόνυχτα
Πρόεδρος του Ιδρύματος «Μικροί Ήρωες» – Όλες οι πληροφορίες για το πώς μπορείτε να την στηρίξετε Υποψήφια για τα βραβεία
Δόθηκαν και τα πιστοποιητικά στους συμμετέχων γεωργούς του προγράμματος. Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία χθες, Τρίτη, 16 Ιουλίου 2024, η παρουσίαση «Αγροδιατροφικής
Το καλοκαίρι έφτασε και η Κοινότητα Αγριδιών είναι έτοιμη να υποδεχθεί και φέτος τους επισκέπτες της για μια αξέχαστη μουσική
Ένα χωριό γνωστό για τα φουντούκια του χάρης το πλούσιο δάσος της. Όπως ανακοίνωσε ο Σύνδεσμος Αποδήμων Πλατανιστάσας, διοργανώνεται και
Όλες οι πληροφορίες για τις εκδηλώσεις που αναμένεται να ξεχωρίσουν και φέτος στην Κυπερούντα. Πλούσιο πρόγραμμα μέχρι και τα τέλη
Μία επιτυχημένη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον Άγιο Ιωάννη Πιτσιλιάς στις 15 Αυγούστου 2023.
Εκατοντάδες έδωσαν το παρών τους στο χωριό και πιο συγκεκριμέν στην μουσική βραδιά με τον δημοφιλή καλλιτέχνη Μάκη Δημάκη.
Ο καλλιτέχνης ξεσήκωσε το κοινό στους ρυθμούς του, σε μία διασκεδαστική βραδιά που κράτησε μέχρι και τα ξημερώματα.
Διεύθυνση: Χριστόφορου Γιατρού 14, Άγιος Ιωάννης Πιτσιλιάς, Limassol, Cyprus Εmail: [email protected]
Email: [email protected]