Παρασκευοσαββατοκύριακο στην Πιτσιλιά με εκδηλώσεις – Δες πού μπορείς να
Πλούσια προγράμματα με αύθονη διασκέδαση στα αγαπημένα χωριά της Πιτσιλιάς! Το καλοκαίρι έφτασε και οι διακοπές άρχισαν να αποτελούν πρώτιστη
Σε μέσο υψόμετρο 515 μέτρων βρίσκεται το χωριό Ξυλιάτος, της επαρχίας Λευκωσίας, η ιστορία του οποίου πηγάζει από τα μεσαιωνικά χρόνια.
Το χωριό είναι γνωστό για το φράγμα, τον εκδρομικό του χώρο και τα μεταλλεία, όπου για χρόνια αποτελούν τα σημεία αναφοράς του. Πολλοί, μάλιστα, είναι οι επισκέπτες που επιλέγουν τον Ξυλιάτο για ηρεμία και γαλήνη καθώς και όσα άλλα μπορεί να τους προσφέρει το καταπράσινο τοπίο του.
Ο Ξυλιάτος, περιβάλλεται από μικρούς καταπράσινους λόφους ενώ όσον αφορά το φυσικό του περιβάλλον, αυτό αποτελείται από άγρια και ήμερη βλάστηση. Φημίζεται, παράλληλα, για τις καλλιέργειες των λαχανικών και κάποιων εσπεριδοειδών του.
Από πού πήρε το όνομά του το χωριό;
Σε παλιούς χάρτες, το χωριό αναγραφόταν και ως «Filato». Ο Καρούζης, διευκρινίζει πως το χωριό είναι σημειωμένο και σε ενετικούς χάρτες και σύμφωνα με το Μας Λατρί, κατά τη Φραγκοκρατία το χωριό ήταν βασιλικό κτήμα.
Σχετικά με την ονομασία του, ο Νέαρχος Κληρίδης αναφέρει πως αυτή συνδέεται με τον τότε ιδιοκτήτη της περιοχής, που ονομαζόταν «Ξυλιάς». Στο όνομα αυτό προστέθηκε η μεσαιωνική κατάληξη –άτος που δηλώνει ιδιοκτησία. Ο ίδιος αναφέρει επίσης, πως αυτός ο ιδιοκτήτης κατείχε δασική περιουσία ή ήταν υλοτόμος..
Το Κοινοτικό Συμβούλιο του χωριού απαρτίζεται από πέντε πρόσωπα που εκλέγηκαν κατά τις Κοινοτικές Εκλογές του 2024.
Πρόεδρος εξελέγη ο Κυριάκος Φοίβου και Αναπληρωτής Πρόεδρος ο Γιώργος Σουρουππής .
Δέσπω Αχιλλέως, Άντρη Αναστασίου και Παναγιώτα Ανδρέου είναι τα τρία μέλη του συμβουλίου.
Στοιχεία επικοινωνίας ΕΔΩ
Στις 1η Σεπτεμβρίου, η κοινότητα Ξυλιάτου γιόρτασε εντυπωσιακά την εορτή του Αγίου Μάμα, του προστάτη τους. Οι εορτασμοί περιλάμβαναν εκκλησιαστικές τελετές και πανηγύρι με ζωντανή μουσική, χορό, φαγητό και διασκέδαση.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με τον Εσπερινό στην εκκλησία του Αγίου Μάμαντος στο χωριό στις 6 και μισή το απόγευμα. Στη συνέχεια, η Κεντρική Πλατεία γέμισε με πολίτες όλων των ηλικιών που είχαν συγκεντρωθεί για να γιορτάσουν τον Άγιο Μάμα.
Το πρόγραμμα περιλάμβανε ζωντανή μουσική, κυπριακούς χορούς, καλό φαγητό και ποτό, και διατηρήθηκε ζωντανό μέχρι αργά το βράδυ.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι η εκδήλωση τελούσε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Γεωργίας, και ο Υπουργός έδωσε το παρών του στο χωριό.
Πλούσια προγράμματα με αύθονη διασκέδαση στα αγαπημένα χωριά της Πιτσιλιάς! Το καλοκαίρι έφτασε και οι διακοπές άρχισαν να αποτελούν πρώτιστη
Πλούσιο πρόγραμμα εκδηλώσεων για μικρούς και μεγάλους! Το 50ο Φεστιβάλ Άλωνας έρχεται και φέτος και είναι έτοιμο να ανοίξει τις
Σε ένα κλίμα συγκίνησης και υπερηφάνειας! Τη μνήμη των Ηρώων τους, που έπεσαν μαχόμενοι κατά την τουρκική εισβολή του 1974,
Τον καταδίωκαν οι Τούρκοι για μέρες… Πώς κατάφερε να επιζήσει και οι συγκλονιστικές στιγμές που έζησε εκείνα τα εννέα μερόνυχτα
Δόθηκαν και τα πιστοποιητικά στους συμμετέχων γεωργούς του προγράμματος. Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία χθες, Τρίτη, 16 Ιουλίου 2024, η παρουσίαση «Αγροδιατροφικής
Το καλοκαίρι έφτασε και η Κοινότητα Αγριδιών είναι έτοιμη να υποδεχθεί και φέτος τους επισκέπτες της για μια αξέχαστη μουσική
Ένα χωριό γνωστό για τα φουντούκια του χάρης το πλούσιο δάσος της. Όπως ανακοίνωσε ο Σύνδεσμος Αποδήμων Πλατανιστάσας, διοργανώνεται και
Όλες οι πληροφορίες για τις εκδηλώσεις που αναμένεται να ξεχωρίσουν και φέτος στην Κυπερούντα. Πλούσιο πρόγραμμα μέχρι και τα τέλη
«Ιούλιος 1974… Ιούλιος 2024». 50 χρόνια Μνήμης, Χρέους, Τιμής!… Με αυτή τη λεζάντα, ο Σύνδεσμος Αγριδιωτών «Ο Προφήτης Ηλίας», προσκαλεί
Τελέστηκε την Κυριακή, 7 Ιουλίου 2024 το Εθνικό Μνημόσυνο των Ηρώων της Κοινότητας Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς. Το μνημόσυνο των ηρώων,
Το πλέξιμο είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα. Το πλεκτό (ύφασμα που προκύπτει από το πλέξιμο) μπορεί να είναι επίπεδο ή κυλινδρικό, λείο ή ανάγλυφο, ίσιο ή με καμπύλες. Το πλέξιμο δημιουργεί πολλαπλές θηλιές νήματος που ονομάζονται πόντοι.
Όπως και με το πλέξιμο με βελόνες, το πλέξιμο με βελονάκι είναι η τέχνη της δημιουργίας ενός ελαστικού υφάσματος από ένα νοητά συνεχόμενο νήμα και το πλεκτό που προκύπτει είναι ουσιαστικά ένας αριθμός συνεχόμενων σειρών από θηλιές που συνδέονται και μπλέκονται μεταξύ τους.
Η διαφορά είναι οτι εδώ οι θηλιές αυτές δημιουργούνται με το βελονάκι ή τσιγκελάκι και ο τρόπος που περνάει η μια θηλιά μέσα από την άλλη δημιουργεί ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από ό,τι το πλεκτό με βελόνες. Εάν δοκιμάσεις και τα δύο σύντομα θα μπορείς να ξεχωρίσεις τα πλεκτά που είναι φτιαγμένα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τι λες; ∆οκιμάζουμε.